Coaching

 


Coaching przeznaczony jest dla osób, które na ogół już teraz dobrze radzą sobie w życiu, ale chcą radzić sobie lepiej. Klientami są najczęściej menadżerowie i przedsiębiorcy, którym dyskretna pomoc osoby zaufanej może pomóc w wykrystalizowaniu i osiągnięciu swoich celów, zwiększeniu motywacji do konkretnych działań. Couching jest narzędziem, które może być zastosowane jako wsparcie rozwoju przedsiębiorstwa. Niezależnie od bieżącej pomocy dotyczącej podejmowania decyzji, zarządzania zespołem czy komunikacji w organizacji, coaching dotyczyć też może - o ile takie jest życzenie Klienta - elementów na pograniczu pracy i życia prywatnego menadżera / przedsiębiorcy takich jak równowaga między życiem zawodowym i osobistym, zwiększenie pewności siebie lub asertywności, poprawa relacji w rodzinie, zarządzanie sobą w czasie, radzenie sobie ze stresem itp.


PS: Dlaczego te wszędobylskie anglojęzyczne zwroty?

 


Słowo coach oczywiście pochodzi z języka angielskiego, ale spotykamy je już w słowniku języka polskiego na razie tylko w swoim podstawowym znaczeniu, jako "trener". "Coaching" z kolei odnajdujemy tamże jako "aktywną współpracę szefa z pracownikiem w celu eliminowania błędów w pracy i wspierania rozwoju pracownika". Jak widać słownik nie nadąża za praktyką językową, ale jeśli szukamy źródeł tych słów ukierunkowuje nas jak najbardziej prawidłowo. Współczesny zawodowy i osobisty coaching wywodzi się ze sportu, od trenerów chcących poprawić wyniki sportowców, którymi się opiekowali.


CZY COACHING JEST DLA MNIE?

 


Niezależnie od tego w jaką grę grasz, zawsze oprócz gry na zewnątrz w Twojej głowie odbywa się gra wewnętrzna. Przeciwnikami w niej są strach, wątpliwości na temat własnych możliwości, problemy z koncentracją oraz ograniczające Cię koncepcje i założenia. To od tego jak rozegrasz tę grę wewnętrzną często zależy końcowy sukces lub porażka

Timothy Gallwey - The Inner Game of Tennis: The Classic Guide to the Mental Side of Peak Performance